HIFU


Yaşlanma, herkesin başına gelecek bir yaşam evresidir. Ama dünya sürekli gelişiyor ve değişiyor ve bugün, teknoloji dünyayı yönetiyor. Tıp, daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ilerliyor. Devrim yaratan ameliyatsız cilt gençleştirme teknikleri, pek çok cilt uzmanı tarafından cildi sıkılaştırmak ve yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kullanılan medikal teknolojideki ilerlemelerin bir sonucudur. İnsanların daha genç ve kusursuz görünmesi için artan istek, ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemlerine olan talebi oldukça arttırmıştır.

Ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri, cildin doğal dokusunu yenilemeye, dermisi ısıtmaya, kolajen büyümesini uyararak ve yeni kolajen oluşturarak gençleşmeye yardımcı olan cerrahi olmayan yöntemlerdir. İşte bu yöntemlerden en çok kullanılanlarından olan HIFU yani yüksek yoğunluklu odaklı ultrason ile bugünkü yazımıza başlayalım.

Hifu Tedavisi Nedir? Nasıl Çalışır?

HIFU tedavisi ile (High-intensity focused ultrasound) diğer adı fokus usg, yani yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason enerjisi ile ses dalgalarını kullanarak cilt altı dokularda kolajen üretimini tetikleyip, bu sayede deride sıkılaşma ve gerilme hedefleriz. Enerji olarak ultrason yani kulağımızın duyamayacağı kadar yüksek bir ses enerjisi kullanılır. Bu enerji deri altı dokuyu yüksek ısılara ulaştırarak kontrollü ve nokta şeklinde yanık alanları oluşturur
Deri yüzeyinde hiç bir etki yapmadan, doğrudan istenilen derinlikteki hedeflere nokta atışı yapar . Yani dermis ve kasları saran fasyal tabakada yüzlerce iyileşme odağı yaratır
Bu iyileşme odakları dermal ve fasyal tabakada hem yenilenme hem de gerilme etkisi yaratmaktadır. Bu iyileşme odakları kontraksiyon yani büzüşerek iyileştiği için hem ciltte hem de fasyal tabakada bir lifting yani gerilme etkisi yaratır. Bu şekilde uyarılmış kollagen üretimi ile ortalama 3-6 ay içinde sıkılaşmış ve kendini yenilemiş bir cilt sağlanmaktadır.

Hifu’ yu sıklıkla hangi amaçlar için kullanırız?

Yüz ve boyun bölgesindeki deriyi germek ve sıkılaştırmak için FDA onaylı bir yöntemdir. Ortak tedavi alanları şunlardır

Kaz ayakları,
Çene sarkmaları,
Göz kapağı sarkması,
Gıdı sarkması,
Yanaklardaki sarkmalar,
Uyluk içi, kol içi ve göbek gibi ciltteki sarkmalar
Özellikle ağzın etrafında sarkma
Gevşek boyun kıvrımları
İnce çizgiler ve kırışıklıklar
• Alt çene hattının belirginliğinde azalma (gıdı)

Hifu İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Her seans tedavi alanına bağlıdır, ancak alan başına yaklaşık 30-45 dakika tavsiye edilir. Tedaviniz, tedavi öncesi konsültasyonunuzda tartışılacak olan bireysel gereksinimlerinize göre şekillendirilecektir. Daha fazla alanda tedaviye ihtiyacınız varsa ek zaman gerekli olacaktır.

Uygulamadan önce bir şey yapmak zorunda mısınız?

İhtiyaçlarınızı değerlendirebilmek ve istediğiniz şeyi anlamak için doktora yardımcı olmanız gerekir. Sizin için mükemmel çözümü bulabilmek için her zaman bir doktorunuz ile konsültasyon gereklidir.

Kaç seans gereklidir?

Seans sayısı, kişinin yaşına ve cilt durumuna bağlıdır. Hafif ila orta derecede cilt gevşekliğinde genellikle tek seans yeterli olabilmektedir. Sonuçlar tedaviden hemen sonra görülecektir, en iyi sonuç ise üç ila altı ay arasında görülmektedir. Bireysel sonuçlar, ortalama olarak 18 ay ila iki yıl arasında devam eder.

Focus Ultrason uygulamasının avantajları nelerdir

•Tek seanslık bir uygulamadır.
• Uygulama sonrası yüzde herhangi bir hasar oluşmaz.
• Kişi aynı gün hayatına dönebilir, iyileşme dönemi yoktur.
• Hem yüzdeki sarkmalar toplanır, hem de ciltteki kırışıklıklar azalır.
• İşlem öncesi bir hazırlık ya da sonrası bir bakım gerekmez.
• Her mevsim uygulanabilir
. Herhangi bir invazif cerrahi veya enjeksiyon olmaksızın bir yüz germe başarısı sağlar, ayrıca, bu prosedürün ek bir avantajı, herhangi bir kesik olmamasıdır.

Bu teknik, tüm cilt tonlarındaki insanlar için kullanılabilir.