Gözenek Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Q SWİTCH ND-YAG LAZER İLE KARBON PEELİNG; Karbon peeling ile gözenek tedavisi işleminden önce medikal cilt bakımı ile cildiniz temizlenir. Ardından yüzünüze karbon sürüp  karbonun kuruması beklenir. lazer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri tarafından emiliyor ve patlatılıyor. Bu lokal ısı artışı kolajen sentezini uyarıyor. Böylece oluşan ses dalgaları da gözeneklerin refleks olarak küçülmesini sağlıyor. Bu işlemin ardından yüzünüzde kızarıklık ve ya yara oluşması söz konusu değildir. Günlük hayatınız etkilenmez.

GÖZENEK TEDAVİSİNDE DERMAPEN UYGULAMASI; Cildin üst tabakasına zarar vermeden, epidermisi etkilemeden, ciltte oluşan sorunları gidermek için uygulanan bir mikroiğneleme sistemidir. Deride çok sayıda mikrokanallar açarak cildi besleyen, gözeneği sıkılaştıran vitamin kokteyli veya PRP içeriğinin kanallardan cilt altına gönderilmesi işlemidir. Bu uygulama cilt altındaki kollajen, hyaluronik asit, fibronektin, elastin üretimini hızlandırıyor. Bu şekilde cildin tekrar kendini onarması gözeneklerin küçülmesi amaçlanır.

GÖZENEK TEDAVİSİNDE MEYVE ASİTLİ PEELİNG; Çeşitli meyve asit içerikli peelingşer yardımı ile cildin üzerindeki ölü tabakadan arındırılması, cildin tahriş olmadan soyulmasını sağlayarak cildin derinlenmesine yenilenmesi sağlanır. (Yüksek TCA içerikli ürünler sadece uzmanlar tarafından kullanılmalı kendiniz uygulama yapmaktan kaçının.) Böylece daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz, gözenekleri sıkılaşmış yeni bir cilt oluşuyor.

GÖZENEK TEDAVİSİNDE ALTIN İĞNE YÖNTEMİ; Altın iğneler sayesinde atış direk olarak dermise yani cilt altı dokulara yapılır. Bu sayede derinin üzerinde gereksiz bir enerji kaybı olmadığı gibi deride oluşabilecek yan etkiler ortadan kaldırılmış olur. Altın iğne tedavisinde radyofrekans enerjisi direk olarak altın iğnelerdeki iletkenlik sayesinde hedeflenen alana verilir. Böylece kolajen uyarımı gerçekleşip gözenekler sıkılaşmaya başlar.

GÖZENEKLİ CİLT TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle kesinlikle sabun gibi cildinizin ph dengesini bozabileceği için kullanmayın.
  • Yüzünüzü saf suyla yıkamak gözeneklerde yağ birikmesini engelleyebilir.
  • Yüzünüzü kurutmak için kesinlikle havlu kullanmayın. Tek kullanımlık kağıt havlular iyi bir tercih olabilir.
  • Kozmetik ürünlerin cildinize uygun olması çok önemli; mesela yağlı bir cildiniz varsa cildinizi daha fazla yağ dengesini bozacak ürünler kullanmamalısınız.
  • Gözenek Tedavisi için kullanılan ürünlerin önemli içeriği; salisilik asit retinol, niacinamide ve meyve asitleri. Bu maddeleri içeren yıkama jeli, tonik ve maske edinin.
  • Geceleri uyumadan önce cildinizi narin dokunuşlarla yıkama jeliyle köpük yapıp durulayın ardından tek kullanımlık havluyla kurutun. Bir pamuğa tonik sıkıp cildinize bastırmadan gezdirin. Üçüncü aşama olarak maskenizi yapıp nemlendiricinizi sürüp işlemi sonlandırın.
  • Temizlik yapacağınız ürünler kozmetik olmamalıdır.

GÖZENEKLER NEDEN GENİŞLER? 

Bazı kişilerde gözeneklerin daha geniş olasının nedeni genetiktir. Yani ailevi olarak, yağ bezleri çok çalışan yani ciltleri yağlı olan ve sivilcelenmeye yatkın kişilerde daha sık görülür. Yaşlanma ile gözenekler artar çünkü yaşla birlikte ciltteki kollajen azalır, cildin gevşekliği artar. Dış etkenler (güneş, hava kirliliği, sigara) cilt kalitesini bozarak gözenekleri artırır.

GÖZENEK TEDAVİSİ KESİN SONUÇ VERİR Mİ?

Öncelikle kesinlikle böyle bir beklentiniz olmasın. Böyle bir şey söz konusu değil çünkü gözeneklerin etrafında kaslar olmadığı için sadece daraltma sıkılaştırma işlemi yapılmakta yapılan uygulamaların sıkılaştırma işleminden sonra cildiniz daha pürüzsüz görülür.