Diot Lazer


Diod Lazer Cihazları Epilasyonda İlk Tercih

Diod lazer cihazları özellikle son 2 yılda dünya da olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen teknoloji oldular. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz acı ve ağrının ortadan kalkması oldu. Yıllarca Ndyag Alexandrite lazer cihazlarının hakim olduğu pazarda artık Ütüleme Epilasyon diod lazer cihazları tercih ediliyor. Bunun başlıca sebepleri cihaz uygulama yapılan kişilere acı ve ağrı hissettirmediğinden uygulama yapılan kişiler oldukça memnun kalıyorlar ve sonuçları da bir o kadar etkili ve hızlı. İşte bu sebeplerden dolayı artık lazer epilasyon denilince Ütüleme Epilasyon cihazları akla ilk gelen marka ve teknoloji oluyor.

Diod Lazer ve Ütüleme Epilasyon
Ütüleme Epilasyon™ Hakkında diod lazer İle Yapılmış Bilimsel araştırma Özetleri 1,
Makale adı: Yüksek güçlü ve yavaş tekrarlı lazere karşı düşük güçlü ve hızlı tekrarlı lazerle kalıcı kıl giderme: İki bacak epilasyonunu karşılaştırma çalışması.
Yazar: Dr. Martin Braun,
Dergi: Journal of Drugs in Dermatology.
Yıl: 2009
Yüksek güçlü diod lazerler, istenmeyen kılların giderilmesinde altın standart olarak öne çıktı. Ancak bu lazerle epilasyon ağrılı ve özellikle koyu renkli ya da güneşten yanmış tenlere uygulama yapılırken yan etkiler görülebiliyor. Sürekli hareket modunda ciltte sürekli gezdirilip çok sayıda geçiş yaparak uygulanan düşük güçlü (5 – 10 J/cm2) ve atış tekrar hızı 10 Hz kadar yüksek yeni bir diode lazer çalışan (Soprano Lazer SHR modu, Alma Lasers, Chicago, IL, ABD), klasik yüksek enerji ile (25-40 J/cm2) tek atışlar ve tek geçişle çalışan başka bir lazerle (LightSheer ET, Lumenis, Santa Clara, CA, ABD) ile karşılaştırıldı. Bu prospektif çalışmada uygulamalar, cilt tipi I-V arası 25 hastanın rast gele seçilen bir bacağına bir cihazla, diğer bacağına diğer cihazla yapıldı. Kıl sayımları başlangıçta ve beşinci seans tedaviyi izleyen altıncı ayda yapıldı. Kıl azalması diot ütüleme ile %86, LightSheer ile %91 olarak hesaplandı, istatistik testte aradaki fark anlamlı bulunmadı.

Diot ütüleme ile ortanca tedavi süresi 20 dakika LightSheer ile 28 dakika ve aradaki fark istatistik testte anlamlı bulundu.

Ağrıyı değerlendiren denekler LightSheer’i daha ağrılı buldular. Diot ağrısına 10 üzerinden ortanca 3, LightSheer ağrısına 6 skor verdiler. Aradaki fark istatistik testte anlamlı bulundu.

Lightsheer ile bir hastada yanık görüldü.

Sonuç ve karar: Düşük güç çok tekrarla uygulanan diod lazer), atışlı diode lazere eşdeğer sonuç alınabilirken, ağrı azalıyor, tedavi süresi kısalıyor. Rötuş seansına da gerek olmuyor. Ütüleme Epilasyon hız ve konfor getiriyor.

Epilasyon ve Diod Lazer Teknolojisi

Diod lazer epilasyon alanına 1995 yılından sonra, Türkiye’ye 1997 yılında girdi.Bu cihazlar aşırı ağrılı olmaları nedeni ile gerek Dünyada gerekse Türkiye’de hak ettiği değeri alamadı.

Ancak diyotların özelikle 810 nm diyodun ağrısı ile beraber şöyle bir şöhreti kalıcı oldu:

“810 nm diyot lazer epilasyonda çok etkili, ama çok da ağrılı”. Bir çok otorite 810 nm diyot lazeri “epilasyonun altın standardı” olarak tanımlıyor.
Ancak Türkiye’de bu ağrılı denen diyotlardan nereden baksanız 200-300 tane var ve hala başarılı sonuçlarla kullanılıyor.
Diod lazer teknolojisi lazer üretimine fark getirdi. Öncelikle diod teknolojisi kullanılarak istenen dalga boyunda lazer üretilebiliyor.

Diode lazerlerde diyodlara verilen elektrik enerjisi doğrudan lazere çevrildiğinden, ısı şeklinde enerji kaybı fazla olmuyor. Böylece ısınma da minimal oluyor. Bunun sonuçları: Yer kaplayan flaşlambalar ve lazer rodları yok, bunları barındıran “chamber yok”. Chamberi soğutan su pompası, hortumları ve radyatör yok. Bunlar çıkınca kapladıkları yer azalıyor, lazerin boyutları küçülüyor.
Aşırı ısınan ve durmadan “patlayan” chamber olmayınca, chamber arızaları da olmuyor.
Soğutma için hava fanları da yeterli, bu nedenle diyot lazerler fazla yer kaplamıyor,
Lazer diyotları eski radyolardaki lambalar, televizyon tüpleri gibi dayanıklı. Bu nedenle diyot lazerler kolay kolay arıza da yapmıyor.

Kaldı bir sorun: Ağrı.

Son geliştirilen düşük doz-sık tekrarlı ütüleme lazer teknolojisi ile ağrı da ortadan kalkınca diod lazerler epilasyonda hızla üst basamaklara tırmanıyor.
Ütüleme lazer teknolojisi ile çalışan 7 000’inci cihaz da dünya pazarında, bir kilometre taşı olarak yerini aldı. Önümüzdeki yılların en popüler epilasyon sistemi ütüleme lazer diodlar olacak gibi görünüyor. Çünkü sarf yok, çünkü acı yok, çünkü konfor yüksek.
Diod lazer ile ütüleme lazer epilasyon nasıl etki eder? ( 1 )
Diod lazer –
1. Bilimsel dayanaklar ve öngörüler
Lazer epilasyon, epidermisin ışığı absorbe etmeden geçişine müsaade etmesi, pigment içeren “renkli” kılın ışığı absorbe ederek ısınması prensibine dayanır. Böyleve renk maddesi sayesinde bir “seçicilik” sağlanmış olur. Işık kılı seçerek tahrip eder, epidermise etki etmez. Bu düşünce selektif fototermaliz adı ile anılır. Selektif fototermaliz ve insan cildinin optik özellikleri, Anderson ve Parrish tarafından tarif edilmiştir. 1980’li yıllara ait makaleleri, dermatolojik lazer kullanımı ile ilgili neredeyse tüm yayınların referans listesinde bulunabilir.
Ütüleme Lazer teknolojisi Alma Lasers™ firması tarafından geliştirildi ve patenti alındı. Patent belgeleri incelendiğinde, çok sayıda farklı teknolojik uygulamaların belgelendiği görülüyor. Farklı atış tekrar hızları, farklı atış enerjileri ve farklı pals süreleri.
Kıl folikülüne kısa süreli bir enerji verip, sonra soğumasını bekleyip yeniden enerji vererek kılları yavaş yavaş ve sağlam cilde zarar vermeden ısıtmak akıllıca bir düşüncedir, ama denenmeden sadece bir düşüncedir.
Lazer atışı yapıldığında kılın ne kadar sürede ısınıp, atış kesilince ne kadar sürede soğuyacağı (termal relaksasyon süresi TRS) ile ilgili yayınlanmış bilgiler her yerde bulunabilir. Ama unutulmaması gereken bunların doğrudan ölçümlere değil, dolaylı hesaplamalara dayandığıdır.
Bir kılın içine prob sokup, laser verince ne kadar zamanda kaç derece ısındığını doğrudan ölçmek en doğrusu olarak düşünülebilir, ama bunu yapabilmek neredeyse imkânsızdır. Çok ince bir prob üretip bunu başarsanız bile, probun da bir kitlesi var. Kıldan farklı fiziksel yapısına bağlı olarak ısı alma ve verme yeteneği de farklı olacaktır. Bu nedenle, kılla birlikte ısınan ve soğuyan probun kendisi, ölçüm sonucunu bozacaktır. Sağlıklı bir sonuç için probun sadece kılın içine girecek kadar ince olması yeterli değildir, kıldan bin kata yakın ince olması da gerekir.
Epidermis için de aynı şeyler söylenebilir. Üstelik kıl ve epidermis kalınlıkları insan vücudunun her yerinde farklı olduğu gibi insandan insana da farklıdır. Yani sonuçta sağlanan değerler birer ortalama olmaktan öte geçmez, asla herkes için, her vücut bölgesi için, her kıl ve deri için geçerli olamaz.
Bu nedenle, selektif fototermaliz, TRS ve başka optik bilgilere dayanarak yapılan geliştirilen düşüncelerin, işe yarayan bir cihaza dönüşmeden önce defalarca denenmesi gerekir.
Diod lazer ile ütüleme lazer epilasyon nasıl etki eder? ( 2 )
2. Yeni bir sistem geliştirilirken neler yapılır?
Lazer geliştirme aşamasında ilk denemeleri bazı sonuçları kendiniz görmek için yaparsanız deneyde pek kalite aramayabilirsiniz. Bir prototip cihaz geliştirip deneyebilirsiniz. Beklediğiniz sonuçları etkileyecek dış faktörleri olabilir. Bunları kontrol etmeniz gerekir. Aksi halde yanlış yere sevinir ya da üzülürsünüz. Bu kontrol için bazı basit standartlar yeterli olabilir.
Sonuç aldıkça, sevinirsiniz. Ama deneyler arttıkça etkiyi yetersiz bulabilirsiniz. Daha iyi etki için teknik ayarlar ve donanım değiştirilir.
Ya da yan etkiler olabilir, bunları gidermek için yine ayarlar ve donanıma müdahale edilir.
Cihazın etkili olduğuna karar verilirse, bunu ıspatlamak için bilimsel yöntemle düzenlenmiş deneyler yapmak gerekir. Burada işler çatallaşır. İşe yarayan bir cihazınız olduğunu ıspatlamak için ortaya koyduğunuz araştırma çalışmasının çok yüksek standartlar taşıması gerekir. Bilimsel kurallara tamamen uyulmalıdır. Bu durumda insanları işe yarayan bir cihaz geliştirdiğiniz konusunda ikna etme şansınız olur.
Eğer araştırma dizaynı iyi değilse, metodolojik kalite düşükse, aldığınız sonuçlar ne kadar harika olursa olsun, belki doğru olsa da güvenilmez bulunacaktır.
Bir lazer epilasyon cihazının Dünyada bir popülaritesin olması için baş referans ABD’dir. Bu ülke cihazın satması için de iyi bir pazardır. Ancak ABD’de cihaz satmak için FDA onayı gerekir. Bunu için de bilimsel referanslarınızın sağlam olması gerekir.
Tüm bu deneme, araştırmalar yıllar alabilir, ama bunların devem ettiği sürece cihaz daha da gelişir. Bazı kusurlar bulunur, giderilir. Deneylerde bazı üstünlükler de fark edilir ve daha da geliştirilir.
Diod lazer ile ütüleme lazer epilasyon nasıl etki eder? ( 3 )
3) Neden saniyede 10 atış?
Hiçbir nedeni yok. Kuşkusuz bir öngörüsü var, “az ısıtma, sık tekrarla epidemisi dinlendirerek kılı ısıtma”. Ama kimseye “bu saniyede 10 atış” cevabını vermez.
Pals başına kaç jül verilecek?
Saniyede kaç atış yapılacak?
Kaç milisaniye uzunlukta pals yapılacak?,
Ne kadar ara verilecek?
Ne kadar süre ütülenecek?
Tüm bu soruları cevaplanması gerekir. Cevap ise, bitmez tükenmez denemelerdedir. Saniyede 8 atışla aynı sonuç alınmamıştır. Veya atış başına 5 J iyi sonuç vermemiştir. Belki kötü sonuçta n biri suçludur, diğerinin kusuru yoktur. Anlamak için, ikisini ayrı ayrı denemeniz gerekir. Belki ikisi de iyidir, sorun pals aralarındadır. Böylece denenmesi gereken kombinasyonlar uzar gider.
Yılları alan, tüm bunların tek tek denenmesi ve her birinin de defalarca denenmesidir. Defalarca denemek gerekir, çünkü gerçekten bir etki olduğundan emin olmak gerekir. Kimse sonradan hayal kırıklığı yaşamak istemez.
Sonuçta Alma Lasers’in vardığı nokta Diod Lazer standart tedavide 10 J/cm2’lik atışları saniyede 10 kere tekrarlayarak tedavi bölgesinin santimetrekaresine 53 Jül enerji vererek çok iyi sonuç alabiliyor.
Daha iyi sonuç alabilecek bir kombinasyon bulunamaz mı? Hiç kuşkunuz olmasın sürekli deneniyor ancak henüz bulunamadı şuan hali hazırda FDA onayı almış dünyada 7000 kliniğin kullandığı, denenmiş, memnuniyeti yüksek düzeyde olan bir diod teknolojisi